Stránky

streda 24. augusta 2011

Kôň a horúčavy

Ako pracovať s koňom v horúcich dňoch?
Čo treba robiť a ako sa uistiť či sa kôň neprehrieva?
Sú nejaké zásady, ktoré je potrebné vykonať pred jazdením či po ňom?

Na tieto otázky nie je jednoznačná odpoveď. Veľmi záleží na druhu záťaže, ako veľmi je práca pre koňa namáhavá. A samozrejme záleží aj na teplote vzduchu a jeho vlhkosti. Dôležitý je aj fyzický stav koňa - v akej je kondícii, či je zdravý a ako pracuje za normálnych okolností.

Existuje však niekoľko základných vecí, ktoré vám pomôžu zvládnuť horúce letné dni. V prom rade by mal byť kôň v dobrej fyzickej kondícii. Mal by už na jar pravidelne pracovať a zvykať si tak na postupne sa zvyšujúce teploty. Ak chcete vedieť či sa kôň neprehrial, je vhodné merať mu teplotu. Mali by ste poznať normálnu telesnú teplotu svojho koňa, ktorú zistíte v čase keď je v kľude a nie je mu teplo. Potom budete merať teplotu pred a po práci, aby ste vedeli, koľko tepla sa v ňom počas práce nahromadilo. Normálna telesná teplota v pokoji by mala byť do 38°C, počas fyzickej aktivity sa môže zdvihnúť o jeden či dva stupne. V takomto prípade môžete koníka pustiť do výbehu bez dodatočného chladenia. Ak by ste však po jazdení namerali viac ako 40°C, bude potrebné koňa odviesť zo slnka, dopriať mu tieň a chladiť ho, kým teplota neklesne na normál (38°C).
Chladiť budete vlažnou vodou. Prúdom vody z hadice mu môžete ostriekať nohy, krk a hlavu ale opláchnite namočenou špongiou, nadbytočnú vodu zotrite stierkou a opäť ho opláchnite chladnou vodou a zotrite stierkou, kým sa jeho telesná teplota nevráti na normálnu hodnotu. Nie je vhodné striekať alebo otierať jeho telo veľmi studenou vodou, pretože by ste vyvolali reflexné stiahnutie povrchových ciev, čo by uzamklo horúcu krv v hĺbke tela. Nie je ani dobré na ňom nechávať vrstvu vody zohrievajúcej sa od jeho rozpálenej kože, pretože tá ho neochladí.

Samozrejme, nie vždy budete mať teplomer so sebou, potom by ste si mali všímať niektoré varovné signály prehriatia. K nim v prvom rade patrí nekľud, únava, neochota spolupracovať. Ďalej nastupuje otupenosť, intenzívne dýchanie, červené sliznice. V tom prípade je dôležité ihneď ukončiť prácu s koňom, odviesť ho zo slnka preč a chladiť ho.

Ak idete na preteky alebo sa len zúčastníte náročnejšej vychádzky, myslite na to, aby ste po vašom koňovi chceli výkon asi o stupeň nižší, než ako máte normálne natrénované. Získate tak potrebnú rezervu a budete si istý, že kôň všetko zvládne aj pri náročnom počasí a v prípadnom strese.

Nezabúdajte, že nie len fyzická práca, ale tiež napríklad preprava či zmena prostredia a prítomnosť cudzích koní sú nesmierne dôležité faktory znižujúce odolnosť koňa pred horúčavami. Jednak vyžadujú veľkú fyzickú námahu sprevádzanú tvorbou tepla, jednak zhoršujú možnosť koňa ochladiť sa. Potenie, ku ktorému pritom často dochádza, mu odoberá z tela veľa tekutín a elektrolytov. To všetko tiež pôsobí na jeho organizmus prostredníctvom psychiky, a je známe, že stres ovplyvní aj krvný obeh a s ním koňa pripraví o schopnosť sa ochladiť a hospodáriť s vodou. Z tohto dôvodu je nutné pred každou náročnejšou či nezvyčajnou fyzickou aktivitou koňa riadne napojiť a skontrolovať jeho hydratačný stav (elasticitu kože - nad lopatkou vytiahnite kožnú riasu a pustite. Ak je kôň dostatočne hydratovaný, musí sa ihneď vyhladiť). Ak sa kôň často potí, je potrebné mu okrem vody zaistiť aj pravidelný a dostatočný prísun elektrolytov - tie zakúpite v každej predajni na jazdecké potreby.

Rovnako tak kontrolujte stav koňa po príjazde na preteky, medzi súťažami či cez vychádzku. Ak je to potrebné, napojte ho, alebo mu ponúknite šťavnaté krmivo (mrkvu, nápoj z otrúb, trávu...). Po práci koňa ešte chvíľu pozorujte, či nejaví príznaky stresu, nepohody, či mu klesá teplota, tepová frekvencia a či sa neobjavila dehydratácia.

V horúcom počasí nikdy nepracujte s koňom chorým, v rekonvalescencii, nedávno očkovaným. Ani chudé a zanedbané kone nebudú schopné plniť v horúčave vaše požiadavky...