Stránky

streda 24. augusta 2011

CHOROBY KONÍ : Letná vyrážka

Hmyz samotný môže spôsobiť hneď niekoľko problémov, napríklad zanesenie vírovej či bakteriálnej nákazy do tela. Niektoré kone sú navyše voči "poštípaniu" citlivejšie ako ostatné a dochádza u nich k rozvinutiu alergickej reakcie.
Práve letná vyrážka je v podstate alergia na uštipnutie hmyzom, konkrétne na toxíny alebo sliny hmyzu... Ochorenie sa prejavuje zápalom kože a sním spojeným  intenzívnym svrbením.
Vzniknuté ložiská sa môžu vyskytovať po celom tele koňa. Postihnuté plochy sú začervenané, môžu byť opuchnuté či potiahnuté škrupinkou, vplyvom veľkej svrbivosti ich koník, v snahe uľaviť si, ďalej poškodzuje. Škrabanie vedie k zhrubnutiu a zvrásneniu kože, vzniku pľuzgierov a ďalšiemu narušeniu, ktorým nôžu do tela preniknúť bakteriálne infekcie, čo spôsobuje ďalšie zápaly, hnisanie a opätovné svrbenie, čo sa pôsobením potu a prachu, typického pre letné mesiace, ešte zhoršuje. Niektorý jedinci môžu byť postihnutý až do tej miery, ich v letných mesiacoch prakticky nejde pracovne využívať.

Najtypickejším znakom letnej vyrážky je jej sezónnosť, teda závislosť na teplom počasí a s ním spojeným výskytom hmyzu. Dôležité je vylúčiť ostatné možné príčiny, teda "výsyp", napadnutie kožnými parazitmi a podobné. Diagnostika je možná pomocou zoškrabania postihnutého miesta kože, prípadne odobraním jej vzorku na histologické vyšetrenie.

Prevencia a liečba:
Letnú vyrážku je možné zmierniť preventívnymi opatreniami, s ktorými ale je potrebné začať v dostatočnom predstihu.

Kŕmenie - Základom je kvalitné krmivo. Kone je potrebné kŕmiť tak, aby sa sme ich dostali do rovnováhy, čo znamená čo najviac sa priblížiť fyziologickým potrebám tráviaceho traktu. Teda obmedziť bielkovinové krmivá, čo najväčšiu časť kŕmnej dávky pokryť kvalitným lúčnym senom a prípadné energetické straty na rast či výkon pokryť jadrovým krmivom. Vhodným doplnkom sú tiež omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú eliminovať kožné problémy. (napríklad drvené ľanové semeno, ktoré má maximálnu využiteľnosť v tele koňa a predávajú ho asi všetky jazdecké potreby)

Stajňa a starostlivosť - Ďalším opatrením je zmena stajňového režimu. V čase zvýšenej aktivity bodavého hmyzu kone zatvárame do dobre vetranej stajne. Je dobré koňa vybaviť sieťkou proti hmyzu. Nevhodné sú spoločné stajne s dobytkom, priestory blízko stojatých vôd, močiarov či rybníkov kde dochádza k liahnutiu hmyzu. Je možné aplikovať rôzne repelenty na báze pyrethrínov či pyrethroidov a samozrejme použitie sieťok a diek chrániacich telo proti muchám.

Prvá pomoc - Je možné že vyššie uvedené bezpečnostné opatrenia sklamú. V tomto prípade je možné poskytnúť koníkovi rýchlu prvú pomoc buď formou sprchy, ktorá postihnuté miesto ochladí, alebo pomocou veterinárom predpísaných chladivých či ukľudňujúcich prípravkou či šampónov.
Vo vážnych prípadoch je možná liečba pomocou kortikosteroidov, ktorá však so sebou nesie ešte ďalšie riziká a je potrebné aby ju vykonal LEN veterinár.
Ďalšia možnosť je aplikácia vakcíny, ktorá obmedzí reakcie na ten druh hmyzu, na ktorý je pacient najviac alergický(je nutné najskôr zistiť testami). Táto terapia býva úspešná u 50% - 70% koní, avšak nástup účinku sa objaví až v horizonte 12 mesiacov.