Stránky

sobota 12. novembra 2011

Zásady bezpečnosti v blízkosti koní

Pri koňoch je dôležité dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti, ak chceme predísť zraneniu a zbytočne kvôli našej neopatrnosti neplašiť tieto vznešené zvieratá. Neplatí to však iba pre pohyb okolo koňa, ale aj na koni. Kôň vás môže priviesť k zraneniu kedykoľvek, riziko v jeho prítomnosti je vždy.

Na úvod je potrebné uvedomiť si niekoľko faktov. Kôň bol v minulosti divo žijúce zviera a jeho prežitie záviselo od rýchlosti jeho cvalu, pozornosti a od stáda. Aj domáci kôň je neustále v strehu, v prípade, že sa jedná o zdravého jedinca. Preto sa nemáme čomu čudovať, keď sa malé žriebä plaší prudších pohybov, ak dospelý kôň odmieta preskočiť neznámu prekážku alebo sa bojí rôznych zvukov. Všetko to môže považovať za hrozbu nepriateľa.

štvrtok 1. septembra 2011

Liečivé bylinky pre kone

V tomto seriály o bylinkách pre kone vám budem prinášať užitočné informácie a recepty, ako môžete bylinkami pomôcť svojmu koníkovi. Ale pamätajte, že bylinky môžu pomôcť iba ak sa používajú správnym spôsobom. Ak si predsa len nebudete istý, poraďte sa s veterinárom - ak bude vedieť...

Pár slov na úvod

Rastlinná ríša ponúka rozmanitú škálu účinných látok na pomoc ľuďom i zvieratám. Sila prírody ukrytá v rôznych bylinkách sprevádza ľudstvo už viac ako 60 000 rokov. Prvý dôkaz o používaní byliniek pochádza, ako inak, z archeologických záznamov o starobylom Iraku. Byliny sa nepretržite používali pri mágii, v medicíne, v kozmetike a pri liečení v zrejme všetkých kultúrach po celom svete...

Mnohým z Vás zrejme liečivú silu byliniek netreba popisovať a ani to nebudem ďalej robiť. Tento seriál je určený skôr chovateľom, ktorý sú už o sile byliniek presvedčený, či prinajmenšom - majú k nej dôveru.

V nasledujúcich častiach vám predstavím bylinky s presnejším popisom a použitím pre vášho konského kamaráta... 

streda 24. augusta 2011

Kôň a horúčavy

Ako pracovať s koňom v horúcich dňoch?
Čo treba robiť a ako sa uistiť či sa kôň neprehrieva?
Sú nejaké zásady, ktoré je potrebné vykonať pred jazdením či po ňom?

Na tieto otázky nie je jednoznačná odpoveď. Veľmi záleží na druhu záťaže, ako veľmi je práca pre koňa namáhavá. A samozrejme záleží aj na teplote vzduchu a jeho vlhkosti. Dôležitý je aj fyzický stav koňa - v akej je kondícii, či je zdravý a ako pracuje za normálnych okolností.

Existuje však niekoľko základných vecí, ktoré vám pomôžu zvládnuť horúce letné dni. V prom rade by mal byť kôň v dobrej fyzickej kondícii. Mal by už na jar pravidelne pracovať a zvykať si tak na postupne sa zvyšujúce teploty. Ak chcete vedieť či sa kôň neprehrial, je vhodné merať mu teplotu. Mali by ste poznať normálnu telesnú teplotu svojho koňa, ktorú zistíte v čase keď je v kľude a nie je mu teplo. Potom budete merať teplotu pred a po práci, aby ste vedeli, koľko tepla sa v ňom počas práce nahromadilo. Normálna telesná teplota v pokoji by mala byť do 38°C, počas fyzickej aktivity sa môže zdvihnúť o jeden či dva stupne. V takomto prípade môžete koníka pustiť do výbehu bez dodatočného chladenia. Ak by ste však po jazdení namerali viac ako 40°C, bude potrebné koňa odviesť zo slnka, dopriať mu tieň a chladiť ho, kým teplota neklesne na normál (38°C).

CHOROBY KONÍ : Letná vyrážka

Hmyz samotný môže spôsobiť hneď niekoľko problémov, napríklad zanesenie vírovej či bakteriálnej nákazy do tela. Niektoré kone sú navyše voči "poštípaniu" citlivejšie ako ostatné a dochádza u nich k rozvinutiu alergickej reakcie.
Práve letná vyrážka je v podstate alergia na uštipnutie hmyzom, konkrétne na toxíny alebo sliny hmyzu... Ochorenie sa prejavuje zápalom kože a sním spojeným  intenzívnym svrbením.
Vzniknuté ložiská sa môžu vyskytovať po celom tele koňa. Postihnuté plochy sú začervenané, môžu byť opuchnuté či potiahnuté škrupinkou, vplyvom veľkej svrbivosti ich koník, v snahe uľaviť si, ďalej poškodzuje. Škrabanie vedie k zhrubnutiu a zvrásneniu kože, vzniku pľuzgierov a ďalšiemu narušeniu, ktorým nôžu do tela preniknúť bakteriálne infekcie, čo spôsobuje ďalšie zápaly, hnisanie a opätovné svrbenie, čo sa pôsobením potu a prachu, typického pre letné mesiace, ešte zhoršuje. Niektorý jedinci môžu byť postihnutý až do tej miery, ich v letných mesiacoch prakticky nejde pracovne využívať.