Stránky

utorok 19. augusta 2014

Metóda TTouch od Lindy Tellington-Jones


Masáž koní metódou TTouch, je blahodárna činnosť, ktorá aktivuje nervové bunky a nervové spojenia v konskom tele. Pomocou špeciálnych dotykov sa kôň rýchlo uvoľní, zbaví sa stresu, ale aj bolesti a zlepší sa ich telesné vnímanie i psychický stav. Táto metóda vznikla vďaka trénerke Linde Tellington-Jones.
Linda sa pohybuje pri koňoch od svojho detstva, prešla si chovom koní aj prácou s deťmi. Neskôr vyrazila do sveta a začala sa zaoberať Feldenkraisovou metódou = spôsobom, akým sa ľudia pomocou neobvyklých pohybov učia používať svoje telo a inak sa pohybovať. Športovci takto vylepšujú svoje výkony a rýchlejšie sa zotavujú po zraneniach. Pôvodne chcela Linda túto metódu využiť u učiteľov jazdy na koni, ale potom ju napadlo - prečo to neskúsiť aj u koní?! Majú podobne stavanú kostru a nervovú sústavu. Začala si uvedomovať, že za neposlušnosťou a odporom koní môžu visieť bolesti, zápaly, strach a stuhnutosť. Nakoniec práve na základe Feldenkraisovej metódy vytvorila vlastný systém práce s telom koňa, takzvanú metódu dotyku TTouch. Neskôr k nim pridala staré aj nové cviky zo zeme a vznikla metóda TTeam (Tellington Touch Equine Awareness Method). Jej cieľom je zlepšenie celkového telesného i duševného cítenia koní, umožňuje zmenu ich správania bez použitia násilia.Cviky zo zeme metódou TTeam ovplyvňujú telesné problémy aj problémy so správaním, pretože rozširujú vedomie koňa a zlepšujú jeho rovnováhu, koordináciu pohybu, ochotu a schopnosť učenia.

Masáže TTouch 


Dotyky TTouch vznikli z Lindinho záujmu o bunkovú inteligenciu a rôzne masážne techniky. Aktivujú totiž nervové bunky a nervové spojenia a tým ovplyvňujú schopnosť učenia. Dotyk z väčšej časti spočíva na krúživom pohybe prstov alebo celej ruky. Pomocou nich sa kôň lepšie a rýchlejšie uvoľní, získa väčšie vedomie o svojom tele a obráti svoju pozornosť a dôveru voči človeku. Pri športových koňoch pomáhajú zvýšiť výkonnosť a znížiť stres. Slúži ale aj pri zotavenie po chorobe, pomáha preťaženým koňom, pri kolike alebo šoku.

Než začneme jednotlivé dotyky vykonávať, musíme plochou rúk preskúmať citlivé alebo opuchnuté miesta. Dávame pozor na reakciu koňa - bolesť alebo strach. Tieto reakcie nás dovedú na miesto, kam hlavne dotyky nasadíme. Pre TTouch dotyky používame rôzne sily tlaku, vždy podľa situácie a nášho cieľa. Keď je kôň nervózny, snažíme sa jeho pozornosť zachytiť rýchlymi dotyky, potom spomaľujeme. Silu tlaku rozdeľujeme do stupnice 1-9. Sila 1 je, keď sa dotýkame očného viečka a jemne ho ťaháme po oku. Sila 3 sa ešte neobtiskne na spodnej strane predlaktia, sila 6 už áno. Sila 9 sa používa len málo na veľmi stuhnuté svaly.

Prevedenie krúživých dotykov TTouch 


Základom krúživých dotykov je 1 a ¼ krúžku s priemerom asi 2-4 cm, podľa voľnosti a pohyblivosti kože. Pri dotyku berieme kožu koňa so sebou, nejazdíme prstami po koži. Väčšinou ideme po smere hodinových ručičiek, občas aj proti. Jednotlivý dotyk sa vykonáva zakaždým na inom mieste. Pre vyhotovenie krúživých pohybov je dôležitá pravidelnosť pohybu, uvoľnené zápästie, rovnaké rozloženie tlaku na všetky prsty rovnomerne, pravidelné dýchanie a pružný postoj.

Začneme tam, kde kôň dotyk najlepšie znesie. TTouch nie je otázkou dominancie - ak chceme koni pomôcť, musíme sa naučiť počúvať jeho reči. Keď si poslušnosť vynútime, nepočujeme nič.

Základné dotyky TTouch


Obláčikový leopard (clouded leopard)


Pomáha pri bolestiach svalov, zmierňuje stres. Dá sa použiť aj na hlave koňa na zvýšenie dôvery. Prsty ležia blízko seba, dlaň je vyklenutá, pracujeme vankúšikmi prstov, palec leží a balansuje rukou.

Mýval (Racoon)


Pomáha prekrveniu, pri opuchoch, okolo rán. Dlaň je viac vyklenutá, dotýkame sa len špičkami prstov (nie nechtami).

Ležiaci leopard (lying leopard)


Pomáha pri nervozite a strese, stuhnutiu, pri problémoch pri sedlaní, pri veľkých bolestiach a opuchoch. Ruka je menej vyklenutá, tlak je malý, len sila 2. Krúžky robíme pomaly a medzi jednotlivými krúžkami môžeme urobiť aj dlhšiu pauzu, aby vnem mohol lepšie pôsobiť.

Pytón (python lift)


Pomáha pri kŕčoch, zlepšuje krvný obeh a rovnováhu. Je vhodný hlavne na nohách a na horných stranách krku. Lepšie prekrvenie nôh môže pomôcť pri ľakavosť koňa, alebo pri klopýtavosti. Pracujeme oboma rukami rovnakým smerom. Položíme ruky okolo končatiny, ťaháme srsť kúsok hore, chvíľku podržíme a potom pomaly povoľujeme smerom nadol. Povoľovanie by malo trvať dvakrát tak dlho ako zdvíhanie.

Manipulácia s telom


Práca na ušiach


Ovplyvňuje trávenie, dýchanie a plodnosť. Môže zabrániť stavu šoku. Uvolňuje koňa pri strese, napríklad pred závodmi alebo v cudzom prostredí. Objímeme ucho u základne a vyhladíme ho až ku špičke. Pokiaľ si kôň nenechá siahať na uši, začneme na tvári alebo na krku dotyky leoparda.

Práca s hubou


Používa sa proti nervozite a proti všetkým zlozvykom týkajúcich sa huby - hryzenie, chňapanie, škrípanie zubami ... Tiež ju používame pri prvom nasadzovaní zubadla mladému koni. Hladíme koňa cez nozdry, bradu a hubu a použijeme dotyky ležiaceho leoparda. Potom zájdeme pod horný pysk, palec zostane vonku a po ďasne jemne prechádzame sem a tam. Ďasno musí byť vlhké. Potom palcom zájdeme pod spodný pysk a vonkajšími prstami ho trieme. Prepracujeme sa až ku kútikom.

Zdvíhanie brucha (belly lift)


Týmto pohybom zmiernime pôsobenie váhy tela a uvoľníme chrbtové a brušné svaly. Pri kolike to môže uvoľniť kŕče a aktivovať peristaltiku čriev. Kôň tiež prehĺbi dýchanie a uvoľní sa. Stojíme pevne, tak, aby sme mohli naozaj niesť váhu. Držíme asi 15 cm široký pás z uteráka, jedna ruka drží uterák hore a druhá pomaly ťahá za spodný koniec smerom hore. Chvíľu držíme a potom opäť pomaly povoľujeme smerom nadol. Pás posunieme o kúsok dozadu a pohyb opakujeme.

Zdvíhanie chrbta (back lift)


Aktivujeme tak brušné svaly, čím sa uvoľnia aj chrbtové svaly. Položíme obe ruky s ohnutými prstami na prostriedok spodnej strany brucha a zatlačíme smerom nahor.

Práca s nohami


Práca s prednými nohami uvoľňuje plece, krk a chrbát. Sa zadnými nohami rozširujeme chody. Celkovo kôň zlepší akciu nôh a rovnováhu, prestane sa potkíňať, bude pokojnejšie pri kovaní. Ako príprava slúžia dotyky pytóna na nohách. Koni zdvihneme nohu. Nohou koňa krúžime zhora dole.Čím viac sa dostávame nadol, tým ťažšie je pre kone udržať rovnováhu a musí sa povoliť v pleci.

Až, keď kôň zmení držanie svojho tela, môže zmeniť aj svoje správanie. A ochotný a spolupracujúci kôň, to je základ všetkej práce a podmienka pre dosiahnutiu úspechov a obojstrannej radosti.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára