Stránky

štvrtok 28. augusta 2014

Sieťky proti hmyzu pre kone

Samozrejme, snom každého koniara je užiť si leto so svojím koníkom a nie si neustále lámať hlavu nad tým, čo by som ešte mal skúsiť a čo ešte mám kúpiť, aby mňa a aj môjho koníka nezožrali na prechádzke komáre a muchy.

Jazdecké potreby poznajú z vlastnej "konskej" skúsenosti všetky tieto starosti a to z čias, kedy ešte trh s jazdeckými potrebami nebol presýtený predajňami a ani velikým výberom, čo sa týka repelentov, sieťok a masiek.

Predajne jazdeckých potrieb vám ponúkajú sieťky proti hmyzu v niekoľkých cenových reláciách, aby si mohol vybrať každý majiteľ koníka, máme široký výber farieb a materiálov, od najjednoduchších, bavlnených, ktoré vyzerajú ako keby ich hačkovala stará mama:) až po niekoľko-vrstvové a napriek tomu priedušné z vysokokvalitných polyesterových materiálov.

Farby, ktoré sú najobľúbenejšie sú prírodná, tmavomodrá, zelená a červená.

Ceny sieťok proti hmyzu sa pohybujú od 14,99€ po 169,99€.

streda 27. augusta 2014

Ako sa pripraviť na zimu na koni


Každý jazdec to zažil. Mrzne a on musí do sedla. Musí. Už vopred vie, že mu bude zima, ale jeho štvornohý kamarát potrebuje von. Nezostáva než sa poriadne obliecť a vyraziť. V článku sa dozviete ako na zimu na koni.

I do jazdeckého športu dorazil v posledných rokoch tzv systém vrstvenia oblečenia. Výrobcovia, aspoň pre časť svojich kolekcií pre jazdecké oblečenie, používajú funkčné materiály s vlastnosťami vhodnými pre systém vrstvenia oblečenia. Princíp systému vrstvenia oblečenia je založený na udržaní stálej teploty na povrchu tela, odvodu potu od tela a zabránenie ochladzovaniu, premoknutiu či prehriatiu z vonka s využitím vlastností funkčných textílií. Teoreticky sa jedná o trojvrstvový systém, kde každá vrstva má svoju tepelnoizolačnú funkciu.

Prvú vrstvu tvorí jazdecké termoprádlo. Termoprádlo je vyrobené z kvalitných polyesterových vlákien. Tkanina vytvára príjemnú mikroklímu vďaka tomu, že zadržiava a nenasiakáva vodu a odvádza pot ďalej od tela. Podmienkou funkčnosti je maximálna priliehavosť tejto vrstvy na tele. Pre zimné mesiace sú vhodné dlhé spodky pod jazdecké rajtky a tričko s dlhým rukávom. Táto bielizeň nie je špecialitou jazdectva a je vhodná pre všetky športové aktivity. Najznámejšími značkami termoprádla na trhu sú Moira, Craft, Helly Hansen. Predajne na jazdecke potreby sa dnes predháňajú v kvalite, farbách či funkčnosti svojej ponuky.

Druhou vrstvou je termovrstva. Tá by mala pôsobiť ako tepelná izolácia a zároveň nezabraňovať odvodu pár smerom od tela. V ponuke kolekcií výrobcov pre jazdecké oblečenie bývajú fleecové a mikrofleecová mikiny a bundy v rôznom prevedení. Firma Ekkia ponúka v tohtoročnej kolekcii aj modely z materiálu Polartex Power Strech, ktorý je tenký, elastický a má vynikajúce tepelno izolačné vlastnosti.

Tretia vrstva chráni pred klimatickými vplyvmi okolia. Ideálna je kvalitná bunda z membránového materiálu napríklad: Gelanox, Gore Tex, a tieto bundy vďaka laminovanej membráne prepúšťajú vodné pary od tela, ale nepremoknú a neprefúknu. Jazdecké bundy vybavené membránou sú veľmi drahé. Lacnejšie sú bundy z rôznych syntetických textílií s povrchovou úpravou hydrofilnou impregnáciou zabraňujúcou prenikaniu vody. Trendom u jazdeckých búnd je integrácia druhej a tretej vrstvy do jedného celku.

Jediným problém býva už len vybrať si z ponuky predajní jazdeckých potrieb.

Konské zmysly

Vzhľadom na to, že kôň je v prírode korisťou, má veľmi citlivé zmyslové orgány. Patria síce medzi nemé tváre, ale medzi sebou sa dorozumievajú rôznymi pohybmi, gestami, mimikou tváre.

Čuch koňa

Čuch je pre kone životne dôležitý už od narodenia. Matka v stáde vďaka nemu dokáže nájsť svoje žriebä a vďaka čuchu sa aj ostatné kone v stáde jasne identifikujú. Kone sa medzi sebou dokážu spoznávať pomocou feromónov, chemických komunikačných látok, ktoré sa prenášajú cez kožu a samozrejme podľa pachu moču a trusu. Keď začnete zoznamovať dva kone, najprv sa začnú na diaľku oňuchávať, nasávajú pach druhého koňa a snažia sa ho identifikovať, postupne sa približujú, ale fŕkanie a nasávanie pachov stále pokračuje. K tomuto sa pridáva ešte jeden jav, hlavne ak žrebec nasáva pach kobyly - flemovanie. Kone majú tzv. Jacobsnov orgán (vrch nosnej dutiny), ktorým skúmajú pach, ktorý nasali. Pri flemovaní kôň zdvihne hlavu minimálne do vodorovnej polohy a vyššie a vyhrnie horný pysk. Tento prejav sledujeme aj vtedy, keď koňa zoznamujeme s novým predmetom. Taktiež sa k nemu približuje pomaly, nasáva pach, niekedy na predmet prudko vydýchne a prípadne flemuje.
Kone sú na rôzne pachy veľmi citlivé, preto sa pri nich neodporúča používať parfumy a stajňa musí byť vždy čistá a dobre vetraná. Vďaka čuchu vedia rozoznať, či sa ich bojíte alebo nie. Ak máte strach, automaticky sa začínate potiť. A kone to cítia.
Vo voľnosti sa kone pohybujú proti vetru, aby zachytili pach nepriateľa a stihli včas ujsť. Čuchom kone kontrolujú aj vodu a potravu až potom ju chutnajú.

Hmat


Hmat je ďalším dôležitým zmyslom koňa, pretože veľká časť komunikácie prebieha vďaka nemu. Kôň vníma celým telom. Koža a svaly sú veľmi citlivé na každý dotyk. Najmä konská papuľa zohráva v ich živote denno-denne významnú úlohu. Dotýka sa druhých zvierat, ľudí a aj neznámych predmetov. Pomocou papule komunikujú, skúmajú, ošetrujú sa navzájom, prejavujú si sympatie ... .
"Hmatový" systém je tak dokonalý, že aj keď na koňa spadne list zo stromu na miesto, kde ho nedosiahne chvostom, ani papuľou, dokáže pohnúť presne určenými svalmi a nežiaduci predmet odstrániť.
Silne vyvinutý hmat je aj v kopytách koňa. Dokáže nimi skúmať povrch, cíti vibrácie pôdy. Práve preto zvieratá oveľa skôr ako ľudia spoznajú blížiace sa nebezpečenstvo (napríklad zemetrasenie). Vibrácie prechádzajú cez kopyto a kosti na nohách až do lebky, kde ich zaznamená vnútorné a stredné ucho.
Vzhľadom na citlivosť hmatu koní je veľmi dôležité zvoliť správny spôsob práce najmä so žriebätami a mladými koňmi. Ak si z mladosti zapamätajú nepríjemný zážitok napríklad s čistením alebo prácou, odstraňovanie následne vyvinutého strachu bude náročné. Opatrnosť vyžadujú aj veterinárne zákroky a kovanie, ale aj sedlanie a uzdenie. Práve pre túto citlivosť je veľmi dôležité, aby každý postroj, či už sedlo, uzdečka, madlá, ohlávka a iné, každému koňovi sedelo presne na mieru. Túto citlivosť môžeme využiť pri tréningu, kone chválime pohladením, potľapkaním. Najmä pre mladé kone je to veľmi dôležité, ako aj kontakt s jazdcom nie len pri tréningu.

Sluch


Kone sú schopné vnímať zvuky na veľmi veľké vzdialenosti. Ak sa kôň započúva smerujú jeho uši tam, odkiaľ zvuk vychádza. Ku každému uchu sa pripája 16 svalov, ktoré zabezpečujú otáčanie uší takmer o 180 stupňov do rôznych smerov nezávislo od seba. Podľa toho, odkiaľ prichádza zvuk, ktorý koňa zaujal otáča uši. Keď stratí záujem o zvuk, uši sa vrátia do pôvodného stavu.
Citlivosť konských uší je veľmi vysoká. Práve preto sa kone ľahko plašia a nemajú radi hluk.

Mnoho jazdcov ešte stále nešťastne strihá koňom chĺpky okolo uší a v nich. Táto srsť slúži na ochranu vnútorného ucha pred cudzími telesami (tráva, slama a pod.) a najmä hmyzom.
Lievikovitý tvar uši slúži ako zvukovod - vedie zvuk a zosilňuje ho. Konské uši sú veľmi dobrým dorozumievacím nástrojom. Podľa postavenia uší viete, akú má náladu, ale aj čo sa chystá urobiť. Kôň má zväčša napriamené uši keď spozornie, je zvedavý a niečo ho zaujíma, keď sa zoznamuje s človekom alebo iným zvieraťom, skúma neznámy predmet, sústredí sa na prekážku. Uvoľnené uši má kôň keď je spokojný alebo odpočíva. Ak sa uši obrátia dozadu a tlačia sa k hlave, znamená to podráždenie, útok. Kôň ušami dokáže presne vyjadriť svoju náladu a svoju reakciu na daný podnet.

utorok 19. augusta 2014

Metóda TTouch od Lindy Tellington-Jones


Masáž koní metódou TTouch, je blahodárna činnosť, ktorá aktivuje nervové bunky a nervové spojenia v konskom tele. Pomocou špeciálnych dotykov sa kôň rýchlo uvoľní, zbaví sa stresu, ale aj bolesti a zlepší sa ich telesné vnímanie i psychický stav. Táto metóda vznikla vďaka trénerke Linde Tellington-Jones.
Linda sa pohybuje pri koňoch od svojho detstva, prešla si chovom koní aj prácou s deťmi. Neskôr vyrazila do sveta a začala sa zaoberať Feldenkraisovou metódou = spôsobom, akým sa ľudia pomocou neobvyklých pohybov učia používať svoje telo a inak sa pohybovať. Športovci takto vylepšujú svoje výkony a rýchlejšie sa zotavujú po zraneniach. Pôvodne chcela Linda túto metódu využiť u učiteľov jazdy na koni, ale potom ju napadlo - prečo to neskúsiť aj u koní?! Majú podobne stavanú kostru a nervovú sústavu. Začala si uvedomovať, že za neposlušnosťou a odporom koní môžu visieť bolesti, zápaly, strach a stuhnutosť. Nakoniec práve na základe Feldenkraisovej metódy vytvorila vlastný systém práce s telom koňa, takzvanú metódu dotyku TTouch. Neskôr k nim pridala staré aj nové cviky zo zeme a vznikla metóda TTeam (Tellington Touch Equine Awareness Method). Jej cieľom je zlepšenie celkového telesného i duševného cítenia koní, umožňuje zmenu ich správania bez použitia násilia.Cviky zo zeme metódou TTeam ovplyvňujú telesné problémy aj problémy so správaním, pretože rozširujú vedomie koňa a zlepšujú jeho rovnováhu, koordináciu pohybu, ochotu a schopnosť učenia.

Masáže TTouch 


Dotyky TTouch vznikli z Lindinho záujmu o bunkovú inteligenciu a rôzne masážne techniky. Aktivujú totiž nervové bunky a nervové spojenia a tým ovplyvňujú schopnosť učenia. Dotyk z väčšej časti spočíva na krúživom pohybe prstov alebo celej ruky. Pomocou nich sa kôň lepšie a rýchlejšie uvoľní, získa väčšie vedomie o svojom tele a obráti svoju pozornosť a dôveru voči človeku. Pri športových koňoch pomáhajú zvýšiť výkonnosť a znížiť stres. Slúži ale aj pri zotavenie po chorobe, pomáha preťaženým koňom, pri kolike alebo šoku.

Než začneme jednotlivé dotyky vykonávať, musíme plochou rúk preskúmať citlivé alebo opuchnuté miesta. Dávame pozor na reakciu koňa - bolesť alebo strach. Tieto reakcie nás dovedú na miesto, kam hlavne dotyky nasadíme. Pre TTouch dotyky používame rôzne sily tlaku, vždy podľa situácie a nášho cieľa. Keď je kôň nervózny, snažíme sa jeho pozornosť zachytiť rýchlymi dotyky, potom spomaľujeme. Silu tlaku rozdeľujeme do stupnice 1-9. Sila 1 je, keď sa dotýkame očného viečka a jemne ho ťaháme po oku. Sila 3 sa ešte neobtiskne na spodnej strane predlaktia, sila 6 už áno. Sila 9 sa používa len málo na veľmi stuhnuté svaly.

Prevedenie krúživých dotykov TTouch 


Základom krúživých dotykov je 1 a ¼ krúžku s priemerom asi 2-4 cm, podľa voľnosti a pohyblivosti kože. Pri dotyku berieme kožu koňa so sebou, nejazdíme prstami po koži. Väčšinou ideme po smere hodinových ručičiek, občas aj proti. Jednotlivý dotyk sa vykonáva zakaždým na inom mieste. Pre vyhotovenie krúživých pohybov je dôležitá pravidelnosť pohybu, uvoľnené zápästie, rovnaké rozloženie tlaku na všetky prsty rovnomerne, pravidelné dýchanie a pružný postoj.

Začneme tam, kde kôň dotyk najlepšie znesie. TTouch nie je otázkou dominancie - ak chceme koni pomôcť, musíme sa naučiť počúvať jeho reči. Keď si poslušnosť vynútime, nepočujeme nič.

Základné dotyky TTouch


Obláčikový leopard (clouded leopard)


Pomáha pri bolestiach svalov, zmierňuje stres. Dá sa použiť aj na hlave koňa na zvýšenie dôvery. Prsty ležia blízko seba, dlaň je vyklenutá, pracujeme vankúšikmi prstov, palec leží a balansuje rukou.

Mýval (Racoon)


Pomáha prekrveniu, pri opuchoch, okolo rán. Dlaň je viac vyklenutá, dotýkame sa len špičkami prstov (nie nechtami).

Ležiaci leopard (lying leopard)


Pomáha pri nervozite a strese, stuhnutiu, pri problémoch pri sedlaní, pri veľkých bolestiach a opuchoch. Ruka je menej vyklenutá, tlak je malý, len sila 2. Krúžky robíme pomaly a medzi jednotlivými krúžkami môžeme urobiť aj dlhšiu pauzu, aby vnem mohol lepšie pôsobiť.

Pytón (python lift)


Pomáha pri kŕčoch, zlepšuje krvný obeh a rovnováhu. Je vhodný hlavne na nohách a na horných stranách krku. Lepšie prekrvenie nôh môže pomôcť pri ľakavosť koňa, alebo pri klopýtavosti. Pracujeme oboma rukami rovnakým smerom. Položíme ruky okolo končatiny, ťaháme srsť kúsok hore, chvíľku podržíme a potom pomaly povoľujeme smerom nadol. Povoľovanie by malo trvať dvakrát tak dlho ako zdvíhanie.