Stránky

piatok 12. septembra 2014

Jazdecké biče v jazdeckom športe

Jazdecký bič je klasickou súčasťou výstroja. Podľa môjho názoru ale takéto jazdecké vybavenie patria do ruky len pokročilým jazdcom. Začiatočník môže viac poškodiť ako ublížiť keď požíva jazdecký bič bez toho, aby vedel použiť základné pomôcky ako je holeň a oťaž.


Rozlišujeme dva základné typy pre jazdecký bič. Krátke a dlhé. Krátke jazdecké biče sú spravidla skokové, alebo dostihové, pričom skokové jazdecké biče sú o niečo dlhšie ako dostihové jazdecké biče. Drezúrne biče sú v kategórii dlhých. Dĺžka od 110 do 130 cm, sú pružné a slúžia k výcviku koňa zo sedla ale sú dobrou pomôckou aj pri výcviku zo zeme.


Skokové jazdecké biče by nemali presiahnuť dĺžku 75 cm, sú zakončené plácačkou a o niečo menej pružné ako drezúrne jazdecké biče.


Jazdecké potreby ponúkajú rôzne dĺžky, druhy, dizajny, farby a materiály pre jazdecké biče.

Lonžovacie jazdecké biče sú dlhé, do 200 cm, v súčastnosti predajne jazdeckých potrieb ponúkajú lonžovacie biče s rozkladacou rúčkou pre jednoduchú manipuláciu.

nedeľa 7. septembra 2014

Pár slov k jazdeckej výstroji

Už minule som hovoril o tom, ako výstroj sedí alebo nesedí, keď kupujeme koňa aj s výstrojom po bývalom majiteľovi. V tejto téme budem ešte trochu pokračovať, aby som okrem iného priblížil, že jazdecké potreby a iná výstroj rovnako ako kôň, potrebuje starostlivosť a správne udržovanie. Predchádzajúci majiteľ mohol mať napríklad svojský sed, trochu bokom, príliš vzadu, nie každý jazdí rovnako.

Takéto drobné nezrovnalosti by mohli napríklad sploštiť príslušnú oblasť sedla, čo by mohlo spôsobiť, že budete potrebovať nové vypchávky a na tom mieste na chrbte by sa mohlo vytvoriť prebytočné svalstvo. Prinajmenšom stojí za to, navštíviť jazdecké potreby aj so sedlom a tak vylúčiť ťažkosti so sedlom ako možnú príčinu problémov s novým koňom.

Je množstvo jazdeckých klubov, ktoré používajú pre viac koní rovnaké sedlo. U nás je to najmä z dôvodu nedostatočných finančných prostriedkov. Určite to nie je správne, ale nie každý si môže dovoliť ani tú najlacnejšiu variantu výstroja, ktorú ponúkajú predajne jazdeckých potrieb. Keď vylúčite problémy so sedlom, aspoň si tak nebudete klásť problémy s koňom za vinu svojim jazdeckým schopnostiam. Teda za predpokladu, že so sedlom nejaký problém bol :-).

piatok 5. septembra 2014

Nevyhnutné doplnky k sedlu

Sedlo pridŕža na chrbáte koňa podbrušník. Jazdecké potreby ich ponúkajú množstvo rôznych druhov.

Podbrušník


Je to široký popruh pripnutý k bočniciam. V predajniach jazdeckých potrieb nájdete rôzne materiály z ktorých sú podbrušníky vyhotovené - kožený, ľanový, bavlnený, neoprénový a pod.

Strmene


Na obidvoch stranách sedla sa nachádzajú strmeňové závesy, v ktorých sú na strmeňových remeňoch uchytené strmene. Jazdecke potreby predávajú čoraz lepšie strmene, ktoré môžu pomôcť aj pokročilému jazdcovi držať nohu v správnej polohe. Strmeňové závesy sú tak skonštruované, že po silnom trhnutí strmeňa dozadu sa stmeň uvoľní. V prípade, že jazdec spadne, kôň ho neťahá za sebou.

Samozrejme ako sa mení doba, na trh prichádzajú nové technológie a jazdecké potreby dnes už predávajú nespočetne veľa druhov bezpečnostných strmeňov.

Podsedlovky


Medzi sedlo a chrbát koňa sa kladie sedlová podložka, podsedlovka, ktorá chráni koňa pred odieraním, odsáva pot, a sedlo chráni pred poškodením. Musí sa vždy urdžiavať v čistote a po jazde sušiť.
Sedlá

Na základnú všestrannú jazdu a výcvik sa používajú všestranné sedlá. Dostupné sú aj špeciálne školské sedlá na anglické jazdenie, ktoré bežne predávajú jazdecke potreby.