Stránky

streda 18. júna 2014

Pozor vyšla nová bezpečnostná vesta a "len" za necelých 500 €-čok

Nutnosť bezpečnosti jazdeckých potrieb je nepochybná. Tak ako každý šport je niečím zvláštny a zároveň krásny aj nebezpečný, platí to aj o športe jazdeckom. Kone sú prekrásne zvieratá, ktoré sú ale skrotené len navonok, vnútri im stále bije divoké srdce a napája sa na srdce ich divokých predkov. V tomto športe ide o bezpečnosť jazdca a aj koňa zároveň.

Keď sa cíti v bezpečí kôň, v bezpečí je aj jazdec. Bezpečné podbrušníky, bezpečné sedlá, bezpečné uzdenie... nič, čo ubližuje koňovi... a takisto na nepredvídateľné situácie bezpečnosť jazdca.

A tak mi nedalo nenapísať o novej ochrannej veste na ktorú som nedávno natrafil.

Novinkou v predaji je nová ale aj pekelne drahá Air Jacket vesta. Je to ochranná vesta pre jazdcov nad 45 kg, ktorá vďaka inému strihu poskytuje jazdcovi dostatok voľnosti a pohybu.


Ako každá ochranná vesta je zameraná a zdokonalená na ochranu všetkých dôležitých orgánov jazdca, či jazdkyne. Ľahká, 900 gramová vesta poskytuje okrem istoty aj slobodu pohybu, nakoľko je strihaná s veľkými otvormi pod pazuchami. Celoročne sa dá nosiť na akomkoľvek oblečení. Zhotovená z polyesteru a futro z 3D polyesteru, vpredu zapínanie na 3 pracky, dobre sa oblieka a poskytuje jazdcovi/ jazdkyni voľnosť pohybu. Je vybavená výstražnou náplňou, poistnou pružnou prackou s karabínkou, ktorá sa pripína na strmeňové remene a v prípade nehody sa natiahne, tým aktivuje výstražnú náplň, ktorá znova aktivuje vzduchové vankúše vo veste v čase menej ako 1/10 sekundy. Vesta má samozrejme všetky potrebné EU skúšky a certifikáty: CE Zertifikation, BETA 1, 2 oder 3, EN 13158. Dodáva sa s celým príslušenstvom, ktoré sa dá po použití dokúpiť. Vesta je zhotovená z tak pevného materiálu, ktorý zodpovedá pevnosti roztrhnutia 35 kg na cm štvorcový, čo zodpovedá ťahu jednej tony.

Zdroj: www.equishop.sk

utorok 10. júna 2014

Lonžovanie - základy a vyslanie koňa na kruh

Lonžovanie koňa nie je len pohybovanie koňa po kruhu. Na to, aby sme koňa dobre a kvalitne lonžovali, potrebujeme rôzne pomôcky a musíme koňa lonžovať s určitou logickou postupnosťou.

Videom Vás bude sprevádzať Anna Reinbergerová šéfredaktorka časopisu Svet koní.

Dôležité je, aby sa kôň dokázal pokojne pohybovať v kruhu v jednotlivých chodoch. Okrem toho používame rôzne pomocné oťaže, ktorými ho donútime ku kvalitnému pohybu a tvaru, kedy sa kôň dostatočne gymnastikuje na obe ruky.

V prvej fáze výcviku koňa učíme rovnováhe a takisto akým spôsobom znášať podobné veci ako uzdečka, obrušník, a neskôr aj sedlo. Jednou zo základných pomôcok je lonžovacia ohlávka, na ktorej koňa lonžujeme a držíme. Ďalšou dôležitou súčasťou pri lonžovaní, vo chvíli, kedy používame niektoré pomocné oťaže, je lonžovací obrušník. Zabudnúť by sme nemali ani na chrániče a pochopiteľne je nevyhnutnou súčasťou samotná lonža.

Mladého koňa, ktorého prvý krát zoznamujeme s lonžou, rozhodne v prvej chvíli nevyväzujeme. Základnou požiadavkou na koňa je to, aby dokázal pochopiť, že po ňom chceme, aby chodil po kruhu.

Na nasledovnom odkaze sa okrem iného môžete pozrieť ako koňa správne vyslať na kruh, pričom vy zostávate stáť na mieste a pomocou biča posielate koňa na kruh.

http://equitv.cz/video/Lonzovani-koni-Zaklady-a-vyslani-kone-na-kruh.html

Zdroj: http://equitv.cz

utorok 3. júna 2014

Ochrana proti hmyzu sa dá poňať aj prírodne

Výhodou prírodnej liečby na rozdiel od chemickej je, že neprechádza látkovou výmenou a nezaťažuje tak zbytočne organizmus.
Na vonkajšie použitie je vhodný zriedený ovocný ocot, ktorým umyjeme koňa. Hmyzu ale aj parazitom prekáža jeho zápach. Rovnako pôsobia aj vitamíny pre kone skupiny B.

Ranu môžeme chladiť studeným obkladom s octanom hlinitým (2 lyžice do 1/4 litra vody). Ďalej môžeme použiť normálny ocot, borovú vodu alebo tinktúru z arniky . Takto znížime tvorbu tepla v mieste začínajúceho zápalu (následok hmyzieho jedu) a zabránime aj hromadeniu tekutín do postihnutého tkaniva. Rovnaký účinok majú aj čerstvo nakrájané plátky jablka (ťažšie bodnutie včelou alebo osou, nezabudnite najprv vybrať z rany žihadlo) a cibule.

Ďalšou možnosťou sú bylinky. Liečivé bylinky sa majú používať čerstvé vo forme čaju alebo kúpeľa. Veľmi dobré sú lístky šalvie a skorocelu. Preventívne sa dá proti hmyzu bojovať aj čerstvými listami vlašského orecha.

Bodnutia alebo uhryznutia hmyzom môžeme mierniť aj masťou s prídavkami chloridu sodného (dostanete ho v lekárňach) alebo sa postihnuté miesto nasliní a nechá sa na ňom rozpustiť tableta sodnej morskej soli.

Účinné či už na vnútorné použitie alebo na natieranie postihnutých miest, rovnako ako na postrek v stajni sú éterické oleje z bazalky, cesnaku, levandule, šalvie, cédrového dreva, citrónu, cibule. Tieto esencie neutralizujú jed, ktorý sa do tela po bodnutí alebo uhryznutí dostáva. Bolesť o chvíľu poľaví a zdurenie opadne. Pozor na žihadlo. Éterické oleje môžeme koňovi podať na kocke cukru, v jablku, alebo ich môžeme pridať do vody, ktorou koňa pred vypustením na pastvinu umyjeme. Rovnako môžeme takouto vodou postriekať stajne. Ak je stajňa príliš zamorená hmyzom, na bezpečné miesta môžeme dať elektrické aromatické lampy.

A ešte z iného rožka. Zaujímavé je, že pre hmyz sú príťažlivejšie kone so svetlou kožou, ako s tmavou. Vedci zistili, že proti muchám sa môžeme brániť aj modrou farbou. Ak natriete stajne na modro, budú odpudzovať muchy a zároveň budú vyzerať aj veselšie. Podobné účinky má až žltá alebo fialová.

Príznaky:
Bodnutie, uhryznutie, opuch.
Čo robiť:
Ranu môžeme chladiť studeným obkladom s octanom hlinitým (2 lyžice do 1/4 litra vody), použiť môžeme aj normálny ocot, borovú vodu alebo tinktúru z arniky. Takto znížime tvorbu tepla v mieste začínajúceho zápalu (následok hmyzieho jedu) a zabránime aj hromadeniu tekutín do postihnutého tkaniva. Účinné je aj jablko alebo cibuľa. Na zmiernenie môžeme použiť aj masť s prídavkami chloridu sodného alebo tabletu sodnej morskej soli.