Stránky

utorok 20. augusta 2013

Strnisko predáva všetky kone pre neprajníctvo Závodiska

Najúspešnejšia slovenská dostihová stajňa Autoopravovňa Strnisko ponúka na predaj všetky kone aj samotnú vlastnú centrálu v Lakšárskej Novej Vsi.

Momentálne podľa postavenia v šampionáte najúspešnejšia slovenská dostihová stajňa Autoopravovňa Strnisko ponúka na predaj všetky kone vrátane hviezdnej Yuccy (21 štartov, 8 triumfov, zárobok 45 595 eur) aj samotnú vlastnú centrálu v Lakšárskej Novej Vsi.

Informoval o tom portál Turf, pre ktorý majiteľ "žlto-modrej" kombinácie Peter Strnisko uviedol, že dôvodom takéhoto rozhodnutia je "dlhodobý neprajnícky prístup vedenia bratislavského Závodiska". Kone, ktoré sa nepredajú, plánuje zaregistrovať v zahraničí.

Podľa webu ZB dosiahli štvornohí reprezentanti Autoopravovne Strnisko v tejto sezóne na rovinách 13 prvenstiev zo 48 štartov a vybehali 28 735 eur. Žiadna iná stajňa nemá na konte viac ako 4 víťazstvá.

Strnisko má v prevádzke 22 koní. Od roku 2008 v každej sezóne práve jeho zástupcovia nazbierali najviac štartov na rovinách v SR zo všetkých stajní. Vlani to bolo 90 účastí, na druhej priečke v tomto kvantitatívnom smere figuroval MPL Racing Miroslava Pisklu s 57 vystúpeniami.

Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/6903840/strnisko-predava-vsetky-kone-pre-neprajnictvo-zavodiska.html#ixzz2cXdrVWLe

Strmene Camarque - dobrá voľba pre začiatočníkov

Všetci sme niekedy pri koníkoch začínali, a naše začiatky boli takisto všelijaké. Niekto mal to šťastie na výborného koňa, ale nemal na jazdeckú výstroj, iný mal peniaze na jazdecké potreby ale nemal šťastie na dokonalého učiteľa, alebo niekto stroskotal na trénerskom prístupe.

Jazdecké potreby vo svojej ponuke majú jazdecké vybavenie aj pre začiatočníkov, pre tých, ktorí si netrúfajú alebo nemajú dostatok odvahy.

Pre tých sú napríklad strmene Camarque, sú to špeciálne strmene, ktoré predchádzajú skĺznutiu nohy cez strmeň, čím zabraňujú zachyteniu nohy pri páde.

Kúpite napriklad na www.equishop.sk


nedeľa 18. augusta 2013

Jazda na koni je aj o slobode

Ako každé športové odvetvie, tak aj jazdecký šport má niekoľko disciplín, ktorými sa jazdci môžu zaoberať a v ktorých sa zdokonaľovať, záleží podľa toho, čo si vyberú a k čomu majú vzťah, samozrejme, sú aj jazdci, ktorí sú mimo všetkých jazdeckých disciplín, mimo drezúry, skokového, teda parkúrového jazdenia, voltížneho jazdenia, či westernových disciplín.

Sú to jazdci, ktorí nepretekajú na pretekoch ale svoju jazdu na koni si vedia naplno užiť a prežiť, sú voľní, ako ich kone, sú free... a aj pre týchto free jazdcov majú jazdecké potreby v ponuke zaujímavé pomôcky: bezzubadlové uzdenia z povrázkového materiálu, ohlávky, oťaže, martingaly z povrázkov vo farebných kombináciách alebo v jednofarebnom prevedení.

Jazdec aj kôň ostávajú voľní... tak ako príroda.

sobota 17. augusta 2013

Jazdecká disciplína: Endurance

Vytrvalostné jazdectvo alebo dištančné jazdectvo je samostatné jazdecké odvetvie v ktorom sa hodnotí rýchlosť a vytrvalosť koňa.

Popri endurance je to pre koňa a jazdca, hlavne vo vyšších stupňoch obtiažnosti najnáročnejšia jazdecká disciplína. Je to jedna z najkrajších jazdeckých disciplín, pretože sa väčšinou koná v prirodzenom prostredí vo voľnej prírode. Počas celej súťaže sa dbá na to, aby nebolo ohrozenie zdravie koňa, na trati sa vykonávajú pravidelné veterinárne kontroly a keď veterinár usúdi, že by mohlo byť ohrozené zdravie koňa, nedovolí dvojici pokračovať v súťaži.

V národných podmienkach sa rozlišujú tieto stupne obtiažnosti:
  • Z - do 39 km
  • ZL - 40 - 59 km
  • L - 60 - 79 km
  • S - 80 - 99 km
  • ST - 100 - 119 km
  • T - 120 - 139 km
  • TT - 140 viac kilometrov.
Môžu sa konať aj viacdňové súťaže, pozostávajúce z viacerých etáp.

piatok 16. augusta 2013

Dobrí ľudia ešte nevymreli

Dobrí ľudia ešte nevymreli, pozrite si dôkaz na tomto videu. Zostrih záchranných akcií, kde ľudia zachraňujú zvieratá. Verte nám, stojí za to. A môžete zdieľať :-)

Ochrana koní pred hmyzom

Hmyz otravuje v lete každého koňa a keďže jazdec si nervozitu koňa takisto odnáša, je nutné, aby sme pre koňa zabezpečili čo najlepší komfort a úľavu od hmyzu. V letnom období sú každé jazdecké potreby preplnené sortimentom pre kone proti hmyzu.

Zhrňme si tie najekonomickejšie proti-hmyzové pomôcky:
  • Ochrana nozdier pred dotieravým hmyzom.
Veľmi praktická ochrana nozdier, ľahučko nastaviteľná na ohlávku alebo uzdečku pomocou suchých zipsov, jemné šitie. Perfektne sedí. Len vo veľkosti teplokrvník, ale myslím, že je bez problematicky použiteľná aj pre menšie kone.
  • Dokonalá, ľahká sieťová ochrana uší a očí proti hmyzu. Materiál: 100% Polyester, Farba: Čierna, Hnedá,Veľkosť: Teplokrvník aj väčší plnokrvník - Nastaviteľná 
  • Ochranná maska na hlavu proti dotieravému hmyzu bez ušníc. 

štvrtok 15. augusta 2013

Jazdecká disciplína: Drezúra

Slovo drezúra pochádza s francúzskeho slovesa ,,DRESSER" ktoré znamená vychovávať, cvičiť - a drezúra je v podstate práve to. Je to príprava koňa do výnimočne vysokej úrovne, zahŕňa klasické jazdecké umenie a airs - cviky nad zemou , ktoré tak dobre predvádza španielska jazdecká škola... Tu však nájdete informácie len o modernej súťažnej drezúrnej škole.

JAZDECKÉ ÚLOHY
Drezúra zahŕňa všetky stupne jazdectva od tých najjednoduchších až po tie najzložitejšie. Štruktúra drezúrneho sveta je pomerne zložitá, jednoducho povedané však súťaž pozostáva z jazdenia predpísanej série cvikov, a vo voľnej jazde sa požaduje, aby jazdec predviedol vlastnú zostavu ktorá musí obsahovať istý počet cvikov... Pred účasťou na súťaži sa jazdec musí informovať a presne naučiť ktorý súbor úloh sa požaduje... Niekedy sa povoľuje aby vám predčítavač hovoril úlohy, to však môže rozptyľovať...

SÚŤAŽ
Keď ste sa už naučili úlohu a vstupujete do súťaže , pred začatím svojej úlohy budete s koňom chodiť po vonkajšom obvode drezúrneho obdĺžnika. Rozhodca , ktorý sedí v bode C, vám dá zvončekom pokyn, kedy máte začať svoju úlohu jazdiť. Do obdĺžnika vstúpite v bode A a začnete predvádzať úlohu. Rozhodca vám udelí body za každý vykonaný cvik a ohodnotí váš celkový štýl, techniku, postavenie, uvoľnenosť a ohybnosť koňa atď... V pokročilejších kategóriach je viac než 1 rozhodca, aby sa zabezpečilo spravodlivé hodnotenie.

nedeľa 11. augusta 2013

Podstieľka v stajni

PILINY: V súčasnej dobe sa v stajniach používajú dosť často ako podstielka. Sú suché a čisté, a preto nevadia ani koňom trpiacim respiračnými problémami. Tiež sa aj dobre čistia. O niečo problémovejšia je ich likvidácia, lebo hnijú veľmi pomaly.

Ovsená slama dobre zachytáva vlhkosť, podstieľka z jačmeňovej slamy má nápadné žlté zafarbenie a podstieľka z pšeničnej slamy je taktiež veľmi vhodná.
Najpoužívanejšia je jačmenná slama. Dobre ju nahradí kvalitná pšeničná slama s dlhým steblom. Menej často používame ovsenú slamu, ktorá je pomerne hrubá a pichľavá.

SLAMA - výhody a nevýhody: Slama je tradičná lacná podstieľka. Neraz je však aj zdrojom dýchacích problémov koní, lebo často obsahuje veľké množstvo plesňových spór.

NOVINOVÝ PAPIER: Na prúžky nastrihaný odpadový papier môžeme kúpiť veľmi lacno. Má podobné vlastnosti ako slama a je výborný ako podstieľka pre zvieratá, ktoré majú alergiu na slamu. Po znečistení močom sa v ňom však rýchlo množia plesne. A navyše aj pri tomto type podstieľky je problém s likvidáciou.

KONOPNÁ DRŤ: V zahraničí je to dosť častý spôsob podstieľania koní. Drť je pripravená zo stoniek nenarkotického konope. Má vysokú absorpčnú schopnosť. Môže byť používaná v kombinácii s pilinami. Vyvezená znečistená podstielka ľahko a rýchlo hnije.

sobota 10. augusta 2013

INFO SJF: Povinné označenie koní mikročipom od 1.1.2013

Podľa nových pravidiel FEI, platných od 1. januára 2013 musia byť kone, ktorým bude vystavený FEI pas, FEI obal na pas alebo vykonaná prvá FEI registrácia, označené mikročipom. Netýka sa to koní, ktoré už sú zavedené v databáze FEI.

Mikročip musí spĺňať normy ISO 11784 a ISO 11785. Štandardné číslo mikročipu má 15 číslic, z ktorých prvé tri identifikujú krajinu a ostatné sú jedinečné a neopakovateľné. Označenie je založené na rádio-frekvenčnej identifikácii (RFID) zvierat. Mikročipový implantát jednoznačne identifikuje zviera až do jeho smrti.

Majitelia koní, ktorí budú chcieť od 1.1.2013 zaevidovať kone na FEI, musia najprv zabezpečiť, aby kone boli označené mikročipom.